شفق

افکار و اخبار

اعلام صحت جنایات کهریزک

 
4D7D8975-6BA1-497D-A6A7-BEDC89B16505_w393_s
 
بخش خبری 20:30 گزارشی نسبتاً‌ مفصل از بازداشتگاه کهریزک و جنایت های صورت گرفته در آن را پخش کرد .

به گزارش عصرایران ، در این گزارش ،‌ برای اولین بار تصاویری نزدیک از بیرون و درون بازداشتگاه مخوف کهریزک به نمایش در‌آمد که نشان می داد ،‌این مکان ، نه یک بازداشتگاه متعارف که مجموعه ای از سوله ها و بناهای احداث شده در یک محیط بیابانی بوده است که متاسفانه از آن برای نگهداری انسان ها در شرایط بسیار وخیم و مرگبار استفاده می شد.

در این گزارش که مشخص بود دستور ویژه ای خارج از روال معمول 20:30 برای ساخت آن وجود داشته ،‌ نه تنها از توجیهاتی مانند این که قربانیان کهریزک قبل از بازداشت بیمار بوده اند خبری نبود وعاملان جنایات صورت گرفته ،‌نفوذی و ایادی دشمن خارجی معرفی نشدند بلکه در گفت و گو با پدر یکی از قربانیان کهریزک(مرحوم کامرانی) وی به صراحت از برخی اظهارات عجیب از جمله این که کشته شدگان کهریزک ،‌مننژیتی بوده اند ،‌انتقاد شد و به علاوه سردار تشکری ،‌رئیس بازرسی کل نیروی انتظامی نیز صراحتاً‌ اعلام داشت متهمانی که جنایات کهریزک را رقم زدند ،‌ نیروهای رسمی این نیرو از درجه دار تا سرهنگ بوده اند و همچنین ذکر شد که برخی قضات نیز در اعزام متهمان به کهریزک مرتکب تخلف شده اندکه پرونده های آنان نیز در مراجع قانونی تحت رسیدگی است.

همچنین بهرامی ، ‌ریاست دادسرای نیروهای مسلح نیز به صراحت گفت که شرایط و رفتارهای صورت گرفته در بازداشتگاه عامل مرگ تعدادی از بازداشتی ها بوده است و نه بیماری قبلی آنها و عللی از این دست.

در واقع تصریح مقامات مسوول بر گناهکار بودن تعدادی از ماموران انتظامی و قضایی ،‌نوید بخش این بود که نوعی واقع گرایی در بررسی این پرونده وجود دارد.

در این گزارش همچنین به شرایط وخیم بهداشتی در کهریزک و ضرب و شتم بی رحمانه افراد دربند آن اذعان شد و خبرنگار سیما ،‌پای صحبت برخی افراد شکنجه شده نشست که از اقدامات انجام شده در دوران بازداشت ،‌شکایت ها داشتند.

در برنامه سیما ،‌همچنین از دستور مقام معظم رهبری در خصوص تعطیلی بازداشتگاه کهریزک و اقداماتی که متعاقب آن توسط شورای عالی امنیت ملی ،‌ قوه قضاییه ،‌مجلس شورای اسلامی ،‌ نیروی انتظامی و استانداری تهران برای پیگیری موضوع و احقاق حقوق بازداشتی ها صورت گرفته نیز اطلاعاتی منتشر شد که در بخشی از آن مشخص شد که تا کنون 98 میلیون تومان به رها شدگان از کهریزک غرامت پرداخت شده و تعدادی از آنان برای درمان عوارض ناشی از بازداشت ،‌به بیمارستان هایی در تهران و کرج معرفی شده اند.

حتی یکی از مسوولان استانداری تهران این را هم گفت که برای اشتغال افرادی که مشکل اشتغال داشته و در پی بازداشت بیکار شده اند با وزارت کار رایزنی شده است تا مشکلات آنها حل شود و جالب اینجاست که برخی آزاد شدگان ،‌تقاضای وام نیز داشته اند که با این تقاضاها هم موافقت شده است.

در بخش دیگری از این گزارش سردار تشکری از شکایت صدها شهروند از نیروی انتظامی خبر داد و گفت به تمام این شکایت ها رسیدگی و هر جا که ثابت شده ماموران پلیس خسارتی وارد کرده اند ،‌غرامت پرداخت شده است.


در این گزارش ،‌ همچنین تصاویری از ضرب و شتم مردم توسط نیروهای ویژه پلیس به نمایش درآمد.
در پایان این گزارش ،‌ سردار تشکری ،‌رئیس بازرسی کل نیروی انتظامی در مقابل دوربین صدا و سیما ،‌رسماً‌ از تمام کسانی که در هر مرتبه ای متحمل خسارت و آسیب شده اند ،‌ عذرخواهی کرد و همچنین محاکمه بی اغماض عاملان جنایات کهریزک و اجرای سریع احکام قضایی درباره آنها ،‌خواسته افکار عمومی جامعه اعلام شد.
+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۸ساعت 17:56  توسط سرشک  |